45- محور پياده رامبلا (RAMBLA)

نوشته شده توسط مدیر سیستم. Posted in سایر مقالات ویژه

Demo Image

ترجمه و تدوین زهره بزرگ نیا
چاپ شده در: نشريه"معمار"شماره53
تاریخ انتشار: بهمن و اسفند 1387

       كشور اسپانيا با 506/691 كيلومتر مربع مساحت در جنوب غربي قاره اروپا واقع است. جمعيت اين كشور در سال 2003 ميلادي بالغ بر 42/717/064 نفر بوده اين كشور داراي 50 ايالت است كه هر كدام پايتختي دارند شهر قديمي بارسلون پايتخت ايالت بارسلونا و ناحيه خود مختار كاتالونيا است. بارسلون يكي از زيباترين شهرهاي اروپا و دومين شهر اسپانيا پس از مادريد است. این شهر يكي از بزرگترين مراكز اقتصادي اسپانیا و بزرگترين بندر آن است.

       بارسلون در شمال شرقي اسپانیا و در كرانه درياي مديترانه واقع و حدود 13 كيلومتر طول ساحل آن قرار دارد. جمعيت آن در سال 2006 ميلادي 1.605.602 نفر بوده و از شهرهاي بزرگ قاره اروپا محسوب مي­ گردد. در منابع اسلامي نام اين شهر "برشلونه" و "برشنونه" آمده كه از نام لاتيني "بارسينونا" اخذ شده است. در تقسيم منسوب به كنستانتين، بارسلون از شهرهاي جزء سوم شبه جزيره "آندلس" و از توابع "تاراگونا" در جنوب غربي سرزمين بوده است. قدمت آن به قرن اول ميلادي  م ي­رسد. شهر توسط اقوام كاتاژ بنيان نهاده شده و به نوشته "ابوعبيد بكري" در "برشلونه" عده يهوديان با مسيحيان برابر بوده و شهر را بارويي احاطه مي­كرد و حومه­ اي در بيرون داشت. بارسلون از سه بخش شهر نو، شهر كهنه و حومه تشكيل شده است.

       بارسلون داراي آب و هواي مديترانه­اي با زمستان­هاي معتدل و مرطوب و تابستانهاي گرم و خشك است. بعد از انقلاب صنعتي در قرن 19 و 20 بارسلون به عنوان مهم­ترين مركز اقتصادي اسپانيا مطرح و از دهه 1950 معماري مدرن به اين شهر راه يافت.

       شهر بارسلون از نظر فرهنگي يكي از غني­ ترين شهرهاي اسپانياست و سه محوطه ميراث فرهنگي جهاني كشور يعني هفت بنا از آثار "آنتوني­گائودي"، بيمارستان "دوسنت­پو" كه به خاطر معماري منحصر به فردش در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده و صخره ­نگاره ­هاي ما قبل تاريخ حاشيه مديترانه را در خود جاي داده است.

       يكي از قديمي ­ترين دانشگاههاي اروپا در شهر بارسلون است كه قدمت آن به قرن 16 ميلادي باز مي­ گردد. بارسلون امروز يك مركز فرهنگي مهّم و مركز توريستي بزرگ با ميراث فرهنگي  بوده و در سال 1992 ميزبان بازي­هاي المپيك بوده است.

       "آنتوني گائودي" و "پابلو پيكاسو" از مشاهير اين شهر محسوب مي­ گردند. بيشتر آثار آنتوني گائودي بصورت موزه درآمده و در معرض بازديد عموم قرار دارد. موزه پابلو پيكاسو مشهورترين موزه بارسلون است و حدود 3500 اثر از اين نقاش بزرگ قرن بيستم را در خود جاي داده است. اين آثار كه بيشتر به دوران اوليه كاري نقاش تعلق دارد از نبوغ سال­هاي جواني او خبر مي­ دهند. موزه "خوان ميرو" نقاش معروف اسپانيايي و موزه دريايي بارسلون از ديگر موزه­ هاي مشهور اين شهر هستند.

       در قسمت قديمي شهر بارسلون تاريخ ساخت بسياري از بناها به قرون وسطي و حتي بعضي از آنها از جمله بقاياي ديوار مستطيل شهر به دوره رومن مي­ رسد كه در قرن 19 تخريب مي ­گردد. در اين بخش از شهر عبور اتومبيل بداخل بافت به غير از تاكسي­ ها و ماشين ­هاي خدماتي ممنوع است. شهر قديم در زبان كاتالونيايي مجموعه باري گوتيك و راوال را شامل مي­ شود. اين منطقه بين درياي مديترانه و منطقه توسعه شهر قرار دارد كه تا حد زيادي در شب ناامن بوده است. بخش توسعه بين شهر جديد و منطقه ­اي كه شهرهاي كوچك "سانتس"، "گارسيا" و "سن آندرو" وجود داشته ايجاد شده است.

       ساختمان­هاي اين بخش در شهر كه در قرن 19 طراحي شده به شدت تحت تأثير مدرنيست­ها و نیز معمار برجسته بارسلوني "آنتوني گائودي" قرار دارد.

شبكه ­معابر وسيع و پخ­هاي بزرگ و چهارراههاي متعدد در بخش توسعه از ويژگي­هاي بارسلون به شمار مي ­آيد. كليه ساختمان­ها در اين بخش در اطراف بلوك ساخته شده و تقريبا" فاقد فضاي باز هستند.

       دولت محلّي در سال 1990 به مناسبت برگزاري المپيك 1992 براي رفع ناامني اين منطقه مبادرت به ايجاد يك محور پياده- پارك نموده و خياباني تحت عنوان "رامبلا" را تجهيز كرد كه از اسكله آغاز مي­ شود و بطول حدود 1/2 كيلومتر به ميدان "كاتالونيا" در سمت شمال منتهي مي­ گردد. معني رامبلا يعني در كاتالون و در اسپانيايي به معني يك جريان آب متناوب است كه از "رامالاي" عربي به معني بستر شني رودخانه اقتباس شده است. اين خيابان در حال حاضر بهترين نشانه شهري بارسلون است. رامبلا در حد فاصل باري گوتيك در شرق و راوال در غرب بافت قديم قرار دارد.

       رامبلا كه در گذشته آبراهه­ اي بيش نبود كه صيادان و ماهيگيران كالاي خود را براي فروش در آنجا عرضه مي­ كردند امروز يك خيابان عريض با جاذبه­ هاي بسيار زياد و متنوعي است كه هم براي گردشگران و هم براي افراد بومي جذابيت داشته و به راستي مي­ تواند چندين ساعت خوش را به بازديد كنندگان خود هديه نمايد.

     خيابان رامبلا يك مسير پياده با 5 لاين است كه دو طرف لاين اصلي يا لاين وسط آن را كيوسك­هاي فروش گل، حيوانات بومي و پرندگان، كتاب و كارت پستال و روزنامه احاطه كرده و درواقع راسته­ هايي از اين كالاها محسوب مي ­گردد. بازار مكاره هنرهاي جديد نيز بخشي از آن است و در برخي از نقاط اين پياده راه افرادي مشاهده مي­ شوند كه لباس­هاي عجيب و غريب به تن دارند و مثل مجسمه ايستاده ­اند و با پرداخت پول حركاتي مي­ كنند كه نشان مي­ دهد آنها مجسمه نيستند و در واقع تئاتر خياباني را عرضه مي­ كنند. و نقاشاني كه در حال ترسيم كاريكاتور يا پرتره از مردم هستند. دوراه عبور باريك براي اتومبيل­هاي خدماتي و تاكسي­ها در دو طرف اين پياده ­راه مشاهده مي­ شود خيابان از سه پياده راه پردرخت تشكيل شده و سه خط مترو در طول رامبلا وظيفه جابجايي مسافرين را بر عهده دارد.

       انوع مغازه­ هايي كه غذاهاي ملل مختلف و لباس و سوغات و يادگاري را در معرض فروش مي­ گذارند از جذابيت­هاي اين خيابان است. در سراسر رامبلا تعداد زيادي هتل و خوابگاه موجود است كه به علت سر و صداي خيابان در طول شب بسياري از آنها پنجره دو جداره دارند. حدود پنجاه هتل در نزديكي محور رامبلا قرار دارند. مقر دولت محلي و تالار شهر در بخش باري گوتيك واقع و ميدان و موزه پيكاسو و رستوران Four cats يا چهار گربه كه پاتوق هنرمندان معاصر از جمله پيكاسو، در اين محله قرار دارد. اين پياده راه از پنج بخش تشكيل شده رامبلاي كانال، رامبلاي دانشگاه، رامبلاي گل، رامبلاي كاپوچين و رامبلاي مار.

     "رامبلاي كانال" از نام چشمه ­اي در ابتداي اين مسير بر گرفته شده و مردم بر اين باورند كه هر كس از آب اين چشمه بنوشد به بارسلون باز خواهد گشت و يا براي هميشه ساكن بارسلون خواهد شد. كه از ميدان كاتالونيا آغاز مي­ شود، اين ميدان در سال 1927 بوسيله معمار "فرانسيس نبوت" (Nebot) ساخته شد و مساحت آن حدود 50.000 متر مربع است.

       "رامبلاي دانشگاه" يا ESTAUDIS از نام دانشگاه گرفته شده، دانشگاه در قرن 16 ساخته شد و در سال 1843 ويران گرديد و چندين ساختمان مهّم از جمله رئال آكادمي در محوطه آن هنوز باقي است و در سال 1910 يك تئاتر در آنجا بنا گرديد.

       "رامبلاي سن ژوزف" كه نام آن از صومعه­ اي كه در سالهاي 1900 تخريب شده و بازار متنوع و رنگارنگي بنام "مركات دو بوكريا"Mercat de Bouqueria جايگزين آن شده برگرفته شده است. اين بخش از خيابان محل فروش انواع و اقسام گل­هاي زيباست و نام ديگر آن رامبلاي گل است. در مقابل ميدان بوكريا تقريبا" در ميانه راه با سراميكي از آثار "خوان ميرو" بر روي پیاده رو مواجه م ي­شويم كه امضاء نقاش در گوشه ­اي از آن مشاهده می ­شود و در طول روز چندين هزار گردشگر از آن ديدن مي­ كنند.

       "رامبلاي كاپوچين"، بخش چهارم اين خيابان است كه نام آن نيز از صومعه كاپوچين كه تخريب شده برگرفته شده است و جالب­ ترين ساختمان آن "گرن تئاتر ليكو" است كه به سبك مدرنيست­ها تزئين شده است.اپراي بارسلون يكبار در سال 1861 و يكبار در 1994 آتش گرفته بود كه اخيرا" در سال 1999 بازسازي شده است.

       "رامبلاي مار" يا "سانتامونيكا" يا "دريا" كه به بزرگترين مركز تفريحي شهر متصل مي­ شود.

       مجسمه كريستف كلمب با پنجاه متر ارتفاع در حد فاصل رامبلا با بندر قرار دارد و بهترين نشانه شهر بارسلون محسوب مي­ گردد. اشاره انگشت او بسمت درياست كه براي بارسلون سرنوشت ت­ساز بوده است. از جنوب به سمت شمال بازديد كنندگان ابتدا در كنار يك بندر تجاري و سيلو قرار مي­گيرند اين بندر بوسيله موج­شكن­هايي احاطه شده كه شهر را در مقابل دريا حفاظت مي­ كنند. اين نقطه بهترين مكان براي ماهيگيري است. آكواريوم زيباي بارسلون بنام مارماگنيوم Maremagnum در اين قسمت قرار گرفته و يك راه پياده چوبي ميدان و مجسمه كريستف­ كلمب را به ساحل دريا متصل مي­ نمايد.

شاعر معروف اسپانيايي "فدريكو گارسيا لوركا" گفته است كه خيابان رامبلا تنها خياباني است در دنيا كه اميدوارم به آخر نرسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع مورد  استفاده:

www.Faiwikipedia.org/wiki/بارسلون

www.iisfahan.IR/Visitor pages/shoow.aspx?

www.En.wikipedia.org/wiki/la-rambela

www.Barcelono-on-lime.es/eng/turisme/beh-Rambla

www.Aviewoncities/barcelono/RAMLA.htm

www.RAMBLA.be

www.Flickr.com/photos/بارسلون